Den 07

Dobře, i moje nejsilnější intuice jsou často špatné, nepřemýšlím v absolutních hodnotách, zvykám si na věci a okolnosti a obvykle si neuvědomuji, že to tak je. Jak se v tom všem zorientovat? Co mám dělat?

Je toho hodně. Ale dnes to nechej. Nezapomněl jsi na vychutnávání a vděčnost z druhého dne? :) Nedoporučoval jsem je jen tak.

VYCHUTNÁVÁNÍ

Foto: Fernando Brasil

Paul E. Jose a kol. ve své studii došli k závěru, že vychutnávání je důležitý mechanismus přispívající k našemu pocitu štěstí a radosti. Rovněž identifikovali to, co vychutnávání posiluje a co naopak ne.

Posiluje vychutnávání:
  • Mluvit s druhou osobou o tom, jak je to příjemné.
  • Najít další lidi, se kterými je možné zážitek sdílet.
  • Myslet na to, jaké mám štěstí.
  • Myslet na to, jak se o zážitek později podělím s ostatními.
  • Smát se, nebo chichotat.
  • Být na sebe hrdý.
  • Myslet jen na přítomnost, být tím pohlcen.

 
Oslabuje vychutnávání:
  • Myslet na budoucnost, poté co to skončí.
  • Uvědomit si, že to brzy skončí. *)
  • Říct si, že jsem nebyl tak dobrý, jak jsem doufal.
  • Uvědomit si, že nic netrvá věčně. *)
  • Myslet na to, že to už nikdy nebude takto dobré.
  • Myslet na to, jak by to mohlo být lepší.
  • Myslet na to, že si to nezasloužím.

*) Za určitých okolností může být uvědomění si blízkého konce něčemu prospěšné. Ve studii Jaime Kurtz (2008) studenti opakovaně psali o svém životě během univerzitního studia. Jedni přitom měli myslet na to, že promoce je už blízko a jiní na ni mysleli jako na něco vzdáleného. Ti, kteří přemýšleli o promoci jako o blízké události, se více účastnili kolejního života a jejich subjektivní spokojenost byla vyšší - více si univerzitní život užili.

Tak na nic nečekej a vychutnávej :)

Jose, P. et al. (2012). Does savoring increase happiness? A daily diary study. The Journal of Positive Psychology, 7(3), 176-187.
Kurtz, J. (2008). Looking to the future to appreciate the present: The benefits of perceived temporal scarcity. Psychological Science, 19(10), 1238-1241.

VDĚČNOST

Robert Emmons a kol. ve své práci z roku 2003 dokládá, že vděčnost (počítání těch dobrých věcí v našem životě) nás činí šťastnějšími, cítíme se i fyzicky lépe.

Foto: June Loves

Ke stejnému závěru ohledně pocitu radosti dochází i Martin Seligman s kolegy (2005). Lidé měli každý večer po dobu jednoho týdne napsat 3 věci, které ten den šly dobře a jejich příčinu. Autoři sledovali míru pocitu radosti (Steen Happiness Index) a depresivní symptomy (Center for Epidemiological Studies–Depression Scale - CES-D). Dle jejich výsledků nedochází ke zvýšení pocitu radosti okamžitě, ale až po delší době. U pokusných osob došlo ale i ke snížení symptomů deprese (ihned po testu) a oba efekty byly detekovatelné i šest měsíců po pokusu.

Dále identifikovali, že ke zvýšení pocitu radosti a snížení míry depresivních symptomů vede i vyjádření vděčnosti návštěvou. Účastnící měli během týdne napsat a osobně doručit dopis, ve kterém by vyjádřili vděčnost někomu, kdo k nim byl laskavý, ale nikdy mu pořádně nepoděkovali. V tomto případě byl efekt (což je asi předvídatelné) nejsilnější hned po návštěvě.

Třetí intervencí, která fungovala bylo používání silných stránek našeho charakteru. Těmi se budeme zabývat ve dni 11.

Jednou z testovaných intervencí byla i identifikace silných stránek charakteru. Na rozdíl od používání těchto silných stránek, jejich zjištění ale žádný významný efekt nepřineslo. Znát prostě nestačí. Je třeba konat. :)

Allen Barton s kolegy (2015) na studii skoro pěti set manželských párů dokládá, jak významný efekt má vděčnost a jak dokáže téměř anulovat efekty všeho toho špatného, co se v manželství mezi partnery může přihodit.

Naučit se být vděčný je pro naše pocity radosti a spokojenosti příznivé.

Emmons et al. (2003). Counting blessings versus burdens: An experimental investigation of gratitude and subjective well-being in daily life. Journal of personality and social psychology, 84(2), 377.
Seligman et al. (2005). Positive Psychology Progress: Empirical Validation of Interventions. American Psychologist, 60(5):410-21
Barton et al. (2015). Linking financial distress to marital quality: The intermediary roles of demand/withdraw and spousal gratitude expressions. Personal Relationships, 22, 536–549.
Birnbaum, T. & Friedman, H. (2014). Gratitude and Generosity: Two Keys to Success and Happiness. Available on-line