Den 14

Jak se zaručeně zlepšit

Jsem chytrý nebo hloupý? Je možné se výrazně zlepšit? A co je důležitější: výsledky nebo snaha?
Foto: Ben White

Podle Caroline Dweck se každý z nás nachází někde na spojnici mezi fixní a růstovou mentalitou, nebo chcete-li fixním a prorůstovým myšlenkovým rámcem. Tyto dvě základní skupiny se liší chováním a zejména reakcí na vlastní selhání.

FIXNÍ MENTALITA je přesvědčení, že vlastnosti jako inteligence a schopnosti jsou pevně dány. Mezi některé vlastnosti a přesvědčení této mentality patří:

RŮSTOVÁ MENTALITA je přesvědčení, že inteligence může být zlepšena tréninkem, a že většina základních schopností může být rozvinuta vytrvalostí a snahou (tvrdou prací). Mezi některé vlastnosti a přesvědčení této mentality patří:

Matylda K., 21 let: Při první myšlence na vlastní zkušenost s fixním a růstovým myšlení jsem se vrátila na gymnázium, kde mi byly osm let předkládány klady fixního mindsetu a myslím, že má zkušenost není ojedinělá.

Tato skutečnost mě značně rmoutí, protože v mém životě po gymnáziu mi dalo značné úsilí přebudování a posílení ne tak často užívaného způsobu myšlení, který je zaměřený na samotné potěšení ze zisku nových informací, ačkoliv si myslím, že jsem v mimoškolních aktivitách, kterými jsem trávila čas růstový mindset značně rozvíjela.

Je těžké soudit, který pohled je obecně výhodnější, protože z mých zkušeností vím, že velice záleží na prostředí, ve kterém se člověk nachází a na kolektivu, který jej obklopuje. V mé aktuální situaci na vysoké škole jsem za výhodnější shledala růstovou mentalitu, což může být dáno obory, které studuji a také štěstím na spolužáky, se kterými trávím čas a kteří mě často inspirují svými pohledy na svět.

Neznamená to ovšem, že bych fixní mentalitu navždy opustila, myslím, že je dobré, aby měl člověk v záloze oba mindsety, protože nikdy neví, který se může v budoucnu hodit.

Heide Grant a Carol Dweck (2003) v pěti studiích v jejich práci ukázaly, že studenti s fixní mentalitou po špatném výsledku přišli o sebejistotu. Ti s růstovou mentalitou po špatném výsledku pracovali usilovněji a dosáhli lepších výsledků.

Jennifer Mangels a kol. (2006) za pomoci studie mozkových vln (EEG) rovněž ukazuje, jak přesvědčení studentů ovlivňuje jejich studijní úspěšnost. Ti s fixní mentalitou (zde entity perspective) se soustředili více na zpětnou vazbu (zda se mýlili nebo ne), zatímco ti s růstovou mentalitou na správnou odpověď. Jak to ovlivní studijní výsledky je asi jasné a nevyhnutelné.

K podobnému závěru dochází i Lisa Blackwell s kol.(2007) ve své dlouhodobé studii sedmáků. Pokud věříme, že máme schopnost se zlepšit, pak se také zlepšíme.

A může být fixní mentalita vůbec někdy výhodná? Carol Dweck k tomu v on-line rozhovoru z roku 2016 předesílá, že růstová mentalita neznamená, že musíme zlepšovat úplně všechno. Můžeme se soustředit jen na něco. A k výhodnosti fixního mentálního nastavení říká, že ostatní toto studovali a objevili zatím dvě oblasti, kde se jeví fixní mindset jako lepší. Jednou z nich je sexuální orientace. Lidé, kteří akceptují to kým jsou, se na tom zdají být lépe než ti, kteří mají pocit, že se musí měnit.
A tou druhou oblastí je stárnutí. Je sice fajn snažit se zůstat mladým s pomocí cvičení a všeho toho dalšího, ale někdy to přeroste v poněkud zoufalou snahu zachovat si extrémní mladost, která se v důsledku nezdá až tak skvělou.
Ale pokud se týká oblasti schopností, zdá se, že růstová mentalita je typicky výhodnější.

Jestliže patříš mezi lidi s fixní mentalitou a ptáš se, zda: Je vůbec možné fixní nastavení mentality změnit? Pak je text níže právě pro Tebe.

Jak je možné podpořit růstovou mentalitu? To popisuje Carol Dweck ve videu/přednášce níže. Například oceňováním snahy, procesu, vytrvalosti, strategie a ne oceňováním talentu a inteligence, což oceňované činí zranitelnými. Rovněž popisuje, jak je možné změnit mentalitu studentů přímo. Hovoří mimo jiné také o tom, jak část studentů a žáků má špatné výsledky a my se můžeme domnívat, že je to nevyhnutelné. Na několika příkladech tříd s velmi špatnými výsledky (např. jižní Bronx) ale ukazuje, že to tak nemusí být. Vytvořením prorůstového prostředí se čtení dětí z indiánské rezervace zlepšilo natolik, že byly z posledního místa v okrese i státě během roku či dvou na špici okresu. Tento okres přitom zahrnuje i bohaté čtvrti města Seattle, takže "děti z rezervace" překonaly "děti z Microsoftu".
Profesorka Carol Dweck a její 9 minutová přednáška Síla víry v to, že se můžeme zlepšit (anglicky s českými titulky).

Angela Duckworth v sedmi minutovém videu níže popisuje, že zjistila, že IQ mezi jejími žáky nebylo jediným indikátorem jejich akademického úspěchu. Někteří z nejlepších žáků neměli IQ nijak vysoké a opačně. Opustila učitelství a studovala psychologii. Ve své vědecké kariéře si kladla otázku: Kdo je úspěšný a proč? Zjistila, že za úspěchem stojí odhodlání. A to ať jde o studenty vojenské akademie, nebo děti na základní škole. Jenže jak odhodlání vybudovat nebo zvětšit?
Angela Lee Duckworth: Klíč k úspěchu?

Arcibiskup Desmond Tutu říká: Jsi vytvořen k dokonalosti. Ale zatím ještě nejsi dokonalý. Jsi mistrovské dílo v procesu tvorby.
Dweck, C. (2007). Mindset: The New Psychology of Success. New York, NY: Ballantine Books.
Grant, H. & Dweck, C., (2003). Clarifying Achievement Goals and Their Impact. Journal of Personality and Social Psychology, 85(3), 541–553.
Mangels, J. et al. (2006). Why do beliefs about intelligence influence learning success? A social cognitive neuroscience model. Social Cognitive and Affective Neuroscience, 1(2), 75-86
Blackwell, L. et al. (2007). Implicit theories of intelligence predict achievement across an adolescent transition: A longitudinal study and an intervention. Child Development, 78(1), 246-263.
Carol Dweck (2016), When a Fixed Mindset is Better than a Growth Mindset online at: https://fs.blog/2016/02/carol-dweck-growth/, seen on 3.5.2020
Dalai Lama & Desmont Tutu & Abrams, D. (2016), The book of JOY, Pinguin Random House UK, p.92