Den 23

Co je situační podpora a jak mi může pomoci

Kolik bonbónů v práci sníš, když je budeš mít na stole? A kolik, když budou nahoře ve skříni za rohem?

Foto: Gerd Altmann

Všichni známe pocit pokušení. A pokušení obvykle nevznikne jen tak ve vzduchoprázdnu. Vždy je tam něco, nebo někdo, kdo je tím objektem pokušení.
Všichni nejspíš známe i tu situaci, kdy zapomenete něco koupit. Možná jsme si nenapsali, co všechno jsme koupit chtěli. Pokud bychom to udělali a seznam měli s sebou, nezapomeneme.

B. Wasnik s kolegy (2006) provedli sympatický 4týdenní pokus na sekretariátech s celkem 40 sekretářkami a čokoládovými bonbony. Bonbony byly buď na stole v dosahu, nebo daleko. Buď byly vidět, nebo ne. Mělo to vliv na konzumaci?

 konzumace za den 
 Blízko a viditelné   7,7
 Blízko a neviditelné   4,6
 Daleko a viditelné   5,6
 Daleko a neviditelné   3,1

Zajímavostí je, že když reportovaly počet snědených bonbonů, měly tendenci podhodnotit (-0,9) počet snědených kousků, když byly blízko a přehánět tu, když byly daleko (+0,5).

Tenhle příspěvek ale nepíši ve smyslu stravování a diety, ačkoliv se dá v tomto ohledu nepochybně využít. Pro mne je to potvrzení toho, že situace ovlivňuje naše chování. Úpravou situace můžeme přispět ke změně našeho chování směrem, kterým si přejeme.

Přemýšlel jsem nad cíli. Zjišťuji zde postupy a činnosti, které bych chtěl aplikovat do svého života. Třeba meditace, mi přijde jako něco, co bych chtěl definitivně zkusit. Jenže to není vůbec lehké. Situační podpora je jednou z technik, které mi s tím mohou pomoci.

Možná si můžu připravit mp3 přehrávač k posteli,možná naplánovat činnost do elektronického kalendáře či alarmu v telefonu. Možná - teď už přemýšlím o běhání po práci - stačí jen nachystat boty na běhání do chodby a na botník dát šortky a tričko.

Situační podpora, která je zaměřena na podporu činnosti se mi osovědčila víc, než podpora ve smyslu pouhé připomínky cíle. Myslím, že podpora usnadňující činnost mi můj cíl připomene jaksi sama o sobě a navíc realizaci usnadní. Zatímco připomínka (vysněného) cíle snahu o jeho dosažení připomene, ale neusnadní.

Dobrou podporou je být ve spojení a stýkat se s lidmi, kteří mají stejný záměr a cíl. Sociální závazek a vzájemná podpora mi obvykle pomáhá. Krom toho sociální kontakty jsou dobré obecně.
Je jen otázkou, co pro mě a plánovanou změnu bude fungovat nejlépe. Je ale evidentní, že situační podpora jako taková funguje. :)

Veronika K., 24 let: Jsem člověk, který si vytvářel svou vlastní situační podporu odjakživa. Tady, i když jsem studovala v Dánsku. Ale ne vždy to fungovalo – ono koupit si v nevyrovnané fázi puberty kraťasy o 2 čísla menší a vystavit si je stylem „do nich zhubnu“ u mě nikdy – NAŠTĚSTÍ – nefungovalo.

Wansink, B. et al. (2006). The office candy dish: proximity’s influence on estimated and actual consumption. International Journal of Obesity, 30, 871–875.