Den 8

Věci a majetek nebo zážitky?

Michaela Š., 18 let: "Music is the language of my soul."

Já se pro hudbu narodila, stejně jako jsem se narodila proto být na jevišti. Je to pro mě útěk od reality, kde nemáte žádné starosti, žádné problémy. Nejlepší na hudbě je, že v ní můžete projevit veškeré emoce, které vás trápí nebo naopak těší (zlost, smutek, radost, agresi).

3,2,1 a jde se na věc! Stojím na pódiu a před sebou vidím dav lidí, který čeká na to, co se bude dít. Zazní první tóny od kapely a já začnu zpívat, v tu chvíli neexistuje nic jiného než já. Do hudby dávám maximum, dávám do ní své srdce. Konec, zazněly poslední tóny a já otevřu oči.

Reakce lidí je různá, ale každá je pro mě darem a odkazem. Víte, co je úplně nepopsatelný pocit? Když jim vidím slzy v očích, úsměv na tváři, když z nich vyzařuje láska, radost nebo když mi rodiče řeknou, že jsou na mě pyšní! Tohle je pro mě dar z nebes, tohle je pro mě super zážitek, který mám tu čest zažívat pokaždé, když stojím na pódiu!

Pro někoho jsou to maličkosti, pro mě jsou takové zážitky velké a důležité!

Je lepší investovat do majetku, nebo do zkušeností a zážitků?

Foto: Chad Walton

Leaf Van Boven a Thomas Gilovich ve svém článku z roku 2003 odpovídají na otázku, zda nás činí šťastnějšími investice do věcí či zážitků. Ve dvou průzkumech respondenti z různých demografických skupin indikovali, že nákupy, které byly motivovány získáním nové životní zkušenosti je činily šťastnějšími než nákupy materiální. Toto byla pravda pro všechny příjmové skupiny, i když rozdíl u nízko příjmových skupin byl menší.

Boven & Gilovich (2003). To Do or to Have? That Is the Question. Journal of Personality and Social Psychology, 85(6), 1193–1202.

Amit Kumar a kol. (2014) konstatují, že peníze utracené na "dělání" poskytují trvalejší štěstí než peníze vynaložené na "vlastnění". Na rozdíl od mnoha jiných studií soustředícíh se na hédonické konsekvence po realizaci, se autoři soustředí na období před realizací. Čtyři provedené studie ukazují, že zažijeme více pocitu radosti, při očekávání zážitku než při čekávání na věc/majetek. Čekání na zážitek je také příjemnější.

 Zážitek   Majetek 
 Vzrušení   2,58  1,06
 Příjemný pocit   2,64  1,37

Při přemýšlení o nákupu přinášejícím zážitek / majetek měli své pocity respondenti vyjádřit na škále -4 až +4 (-4 nedočkavost až +4 příjemné rozrušení, ...). Vzrušení při očekávání zážitku M = 2.58, SD = 1.34, a věci M = 1.06, SD = 1.90, t(95) = 4.48, p < .0001. Příjemný pocit u očekávání zážitek: M = 2.64, SD = 1.33, a majetku: M = 1.37, SD = 1.52, t(95) = 4.37, p < .0001.

Kumar et al. (2014). Waiting for Merlot: Anticipatory Consumption of Experiential and Material Purchases. Psychological Science, 25(10),1924-1931.

Paulina Pchelina a Ryan Howell ve svých studiích ukázali, že když přemýšlíme o budoucích investicích, myslíme si, že materiální nákupy věcí jsou lépe investované peníze, ale když se díváme zpětně na investice, které jsme udělali, daleko spíše si ceníme zážitků než věcí.

 Zážitek   Materiální 
 Předpověď   2,90  4,41
 Po 2 týdnech   5,70  4,91
 Po 4 týdnech   5,42  4,67
Pchelin & Howell (2014). The hidden cost of value-seeking: People do not accurately forecast the economic benefits of experiential purchases. The Journal of Positive Psychology,9(4), 322-334.

Preferenci zážitků před investicí do materiálních hodnot naznačuje i moje mini studie (n=11), kterou jsem provedl anonymně mezi svými FB přáteli (viz graf). Chybové úsečky znázorňují maximální a minimální hodnoty. V tomto případě je detekovatelná preference zážitků jak v tom, co lidé předpovídali, tak když hodnotili minulé investice. U předpovědi radosti ze zážitku (jak je vidět z maximálních a minimálních hodnot) byla shoda větší, než u předpovědi toho, jakou radost přinese věc. Možná není věc jako věc. :)

Sociální rozměr zážitků
Foto: Andrea Piacquadio

Leaf Van Boven a kolegové (2010) v pěti studiích ukazují, že zážitky jsou lepší než věci nejen proto, že se na ně neadaptujeme, ale i z dalších sociálních důvodů. Pokud budeme hovořit o zážitku, budou si lidé myslet že jsem až dvakrát zábavnější, přátelštější.... než pokud jim budeme vyprávět o věci, kterou jsme koupili.

Boven et al. (2010). Stigmatizing materialism: On stereotypes and impressions of materialistic and experiential pursuits. Personality and Social Psychology Bulletin, 36(4), 551–563.

Zážitky lze hůře srovnávat (jde o dost hůř srovnat naše víkendové výlety než naše domy) a rovněž vyvolávají daleko větší pocit spřízněnosti (když např. vyprávíš bláznivý zážitek z cestování).

Howell & Hill (2009). The mediators of experiential purchases: Determining the impact of psychological needs satisfaction and social comparison. The Journal of Positive Psychology, 4(6), 511-522.