Den 20

Když myšlenky bloudí

Kolik procent času se soustředíš na to, co děláš a kde jsi, a kolik procent času jsi myšlenkami jinde?

Foto: InspiredImages

NESOUSTŘEDĚNÁ MYSL je mysl, která bloudí pro různých tématech, myšlenkách a vnitřně generovaných pocitech, ale nesoustředí se na probíhající činnost.

R. Benjamin Hollis, Christopher A. Was (2016) ukazují, že vyšší míra nesoustředěnosti vede k horším akademickým výsledkům a menší kapacitě pracovní/krátkodobé paměti. Nemalou měrou za to mohou technologie samotné. Ve studii zmiňují sociální sítě jako Facebook. Tedy: lepší soustředění vede k lepší výsledkům. To asi nikoho nepřekvapí.

Matthew Killingsworth a Daniel Gilbert (2010) ve své práci s 2250 lidmi zjistili, že naše mysl se nesoustředí asi 46,9% času a minimálně v 30% během kterékoliv aktivity (s výjimkou milování). Zdá se, že je to výchozí fungování mozku.

V souladu s mnoha filozofickými a náboženskými směry, které učí, že radost lze nalézt tím, že žijeme v současnosti, v tomto okamžiku (vzpomeň na vychutnávání) se ale ukázalo, že bloudění mysli nás okrádá o možnost většího pocitu radosti.

A to i přesto, že v mysli utíkáme spíše k příjemným tématům (42,5%) než k těm nepříjemným (26,5%) nebo neutrálním (31%). Lidé myslící na příjemné věci nebyli šťastnější než Ti, co se soustředili na to, co dělají a byli výrazně méně šťastni, když mysleli na neutrální či nepříjemná témata. Rovněž se na vzorku ukázalo, že tohle bloudění mysli, jakkoliv je častější v nepříjemných situacích, je spíše příčinou, a ne pouhým důsledkem menšího pocitu spokojenosti a radosti.

Pro větší pocit štěstí a radosti je třeba se více soustředit na to, co děláme a kde jsme - být v tom místě a okamžiku.

Ale jak to udělat, když myšlenky samy utíkají?

Hollis, R. & Was, C. (2016), Mind wandering, control failures, and social media distractions in online learning, Learning and Instruction, vol.42 p.104-112.
Killingsworth, M. & Gilbert, D. (2010), A wandering mind is an unhappy mind. Science, 330(6006), 932–932.

Jak dát myšlenkám směr

MEDITACE je technika, která odvrací pozornost od rušivých vjemů a myšlenek https://cs.wikipedia.org/wiki/Meditace.

Foto: Jared Rice

Judson Brewer a kol. (2011) Porovnávali lidi praktikující meditaci (různé druhy) a kontrolní skupinu. Za pomocí funkční magnetické rezonance zjistili, že meditace vede k jinému způsobu zapojování a aktivitě mozku, která zvyšuje míru soustředění. A to jak během meditace, tak mimo ni. -> Efekt opakované meditace je trvalý.

Barbara Fredrickson a kol (2008) provedli studii, kde polovině účastníků bylo uloženo 5x týdně po dobu 7 týdnů praktikovat Mettá/Maitrī meditaci (nesobeckou milující laskavost, Loving Kindness Meditation). Jedná se o poměrně komplexní studii testující celou řadu hypotéz, pokud máte zájem, podívejte se na ní blíže. Shrnutí, je: Meditace přispívá k růstu pozitivních emocí.

Cendri Hutcherson a kol. (2008) zjistili, že i několik minut Mettá meditace vede ke zvýšeným pocitům sociální blízkosti a pozitivity. Je to míněno zejména ve smyslu odcizování se lidí v moderní společnosti, nicméně o prospěšnosti sociálních kontaktů jsem přemýšlel ve dni 17.

Britta K. Hölzel a kol. (2011) ve studii za pomoci magnetické rezonance zjistili, že meditace přispívá k větší koncentraci šedé kůry mozkové. Výsledky naznačují, že jde o vliv na oblasti spojené s učením, pamětí, regulací emocí, nadhledem a zpracování informací ve smyslu k sobě.

Meditace může být nejen různá, ale také za různých okolností. Například někteří z těch, co běhají maraton, říkají, že během pravidelného rytmu kroků meditují.

Dagmar H., 59 let: Zkoušela jsem meditaci v kurzech atd atd. Když jsem šla Camino sama - nejlepší je meditace za chůze. To jsem si vyzkoušela a je to moje zkušenost. Za chůze. Ne v sedě. V lotosu. Ale každému vyhovuje něco jiného. Ale když jdeš step by step 30 km za den a sám, to už něco vymyslíš... Denně, sám, dostaneš se do jiného levelu a mozek začne pracovat jinak, proto nemá cenu jít Camino týden, 14 dní, to je turisťák. Po třech týdnech začne mozek pracovat jinak, zpomalíš atd. To je na dlouhé řeči..... Promiň, neumím to popsat… My, co tam chodíme, si říkáme, že už se to ani nikomu nesnažíme vysvětlovat, ono to nejde. Na to se přijde jedině tam.
Brewer, J. et al. (2011). Meditation experience is associated with differences in default mode network activity and connectivity. Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America, 108(50), 20254-20259.
Fredrickson B. et al. (2008). Open hearts build lives: positive emotions, induced through loving-kindness meditation, build consequential personal resources. Journal of personality and social psychology, 95(5), 1045-1062.
Hutcherson, C. et al. (2008). Loving-kindness meditation increases social connectedness. Emotion, 8(5), 720.
Hölzel, B. et al. (2011). Mindfulness practice leads to increases in regional brain gray matter density. Psychiatry Research: Neuroimaging, 191(1), 36-43.